Číslování dětské obuvi

Číslování dětské obuvi bohužel není mezinárodně sjednoceno. V podstatě existují čtyři velikostní systémy, přičemž u nás a v EU se používá systém francouzský. Níže uvádíme velikostní tabulky, které porovnávají číslování obuvi pro děti a mladistvé v rámci jednotlivých systémů.

U jednoho výrobce se mohou tyto rozměry velmi výrazně lišit, záleží na střihu, tvaru podešve a spoustě dalších faktorů. Proto doporučujeme změřit přesně nohu, ať už měřidlem nebo obkreslením na papír. Ke zjištěnému rozměru přičíst nadměrek 12mm a hledat boty, kde odpovídá vnitřní rozměr boty požadovanému.

Velikosti dětské obuvi

Velikosti dívčí a chlapecké obuvi

Podstatou každého z těchto systémů číslování velikosti obuvi je délka dětského chodidla měřená ve stoje.

Metrický

(tzv. Mondopoint) – údaj v milimetrech (mm) odpovídá naměřené velikosti dětské nohy. Rozdíl mezi jednotlivými velikostmi je 5 mm.

Francouzský

Údaj velikosti obuvi vychází z rozměrů stélky. Číslo bot odpovídá délce stélky v centimetrech vynásobené koeficientem 1,5. Rozdíl mezi jednotlivými velikostmi je jeden francouzský steh, tj 2/3 cm (6,666 mm).

Anglický

Velikost bot odpovídá délce stélky v palcích (inches) x 3 mínus 12. Rozdíl mezi jednotlivými čísly je 1/3 palce, tj. 8,467 mm. Zvláštností anglického systému velikostí je, že dětské boty (do 8 1/2 palce) a dospělé boty (od 8 2/3 palce) jsou číslovány separátně.

Česko – stejně jako všechny kontinentální země EU, funguje na francouzském systému velikostí dětské obuvi. Všechny velikosti dětských bot v prodejně i na e-shopu jsou uváděny ve francouzském číslování.