Naše typy pro správný výběr
Pro každou příležitost je vhodný jiný druh obuvi, proto při výběru pečlivě zvažte účel, k němuž bude obuv používána. V případě, že se obuv používá k jinému účelu, než je určená a dojde k jejímu poškození, není možné uznat reklamaci.
Obuv důkladně vyzkoušejte, dbejte hlavně na správně zvolený tvar a velikost obuvi. Deformity nohou vznikají především nošením obuvi, která dobře nepadne – je buď příliš krátká, příliš úzká nebo špičatá. Rovněž příliš široká obuv, v níž noha při chůzi klouže ke špici, způsobuje vážná poškození nohy.
- Nejvhodnější materiál obuvi je kůže nebo textil.
- Podrážka musí být ohebná.
- Dětem kupujeme obuv s kulatou špicí, aby měly prsty dostatek prostoru.
- Vnitřní prostor botičky musí být o 10-15 mm větší než nožička – což je takzvaný nadměrek.
Zajímavosti
- Jen občas je levá a pravá noha stejně dlouhá. A většinou je rozdíl v délce dosti výrazný – až 6 mm
- Večer jsou nohy o hodně větší než ráno. Mají asi o 5% více objemu, jsou asi o 3mm delší a zhruba 1cm širší (proto je potřeba zkoušet obuv až ve druhé polovině dne)
- V poloze stojící jsou nohy delší než v poloze ležící a sedící – podle váhy těla odpovídá rozdíl asi 3-6 mm (tedy nohy měřit zásadně v poloze stojící)
- Při pohybu kvůli velké zátěži je noha o něco delší a zároveň se prst u nohou posunou každým krokem o kousek dopředu (proto by obuv měla být minimálně o 10 mm delší než noha)
Před prvním použitím usňovou obuv ošetřete vhodným krémem nebo impregnací.
Při obouvání uzavřených střihů používejte obouvací lžíci, aby se nedeformovaly opatek a zadní část obuvi.