Naše typy pro správný výběr

Pro každou příležitost je vhodný jiný druh obuvi, proto při výběru pečlivě zvažte účel, k němuž bude obuv používána. V případě, že se obuv používá k jinému účelu, než je určená a dojde k jejímu poškození, není možné uznat reklamaci.

Obuv důkladně vyzkoušejte, dbejte hlavně na správně zvolený tvar a velikost obuvi. Deformity nohou vznikají především nošením obuvi, která dobře nepadne – je buď příliš krátká, příliš úzká nebo špičatá. Rovněž příliš široká obuv, v níž noha při chůzi klouže ke špici, způsobuje vážná poškození nohy.

 

  • Nejvhodnější materiál obuvi je kůže nebo textil.
  • Podrážka musí být ohebná.
  • Dětem kupujeme obuv s kulatou špicí, aby měly prsty dostatek prostoru.
  • Vnitřní prostor botičky musí být o 10-15 mm větší než nožička – což je takzvaný nadměrek.

Tvar obuvi

Dětská obuv musí mít dostatečně prostornou kulatou špičku, která poskytuje dostatek místa pro prsty. Čím rovnější je vnitřní hrana obuvi, tím lépe, neboť palec je v přirozené poloze a není tlačen k ostatním prstům. Varujeme před módní špičatou obuví, neboť způsobuje deformity prstů.

Obuv musí dobře padnout jak do délky, tak do šířky. Dětská obuv musí být vpředu před prsty o 10 až 15 mm delší než noha. Asi polovinu tohoto volného prostoru ve špici, kterému říkáme nadměrek, slouží jako rezerva pro volný pohyb prstů při prodloužení nohy za chůze, polovina pro růst.

Stélka v obuvi

Dětské nohy se poměrně hodně potí, přičemž největším zdrojem vlhkosti je ploska nohy. Proto musí být každá obuv, zvláště pak obuv uzavřených střihů, ve vnitřní nášlapné části vybavena stélkou nebo vložkou ze savého materiálu (useň, textil…).

Opatek

Noha musí být v obuvi dokonale fixována. Nesmí docházet k nežádoucím bočním pohybům patní části nohy. Proto každá dětská obuv uzavřených střihů, resp. Sandálová s plnou patou, musí mít dostatečně tuhý, vysoký a dlouhý opatek (tj. vnitřní dílec v patní části svršku obuvi).

Střih svršku obuvi

Dobrou fixací nohy v obuvi zajišťuje rovněž vhodný střih svršku obuvi, neboť drží pevně nohu proti opatku a brání posunu nohy v obuvi. Doporučujeme obuv šněrovací, popř. uzavíranou páskem na sponu či suchý zip. V nejmenších velikostních skupinách kupujte obuv výhradně kotníčkovou.

Ohebnost obuvi

V místě, kde se noha při chůzi ohýbá musí být obuv co nejohebnější. Tuhá a nepoddajná obuv zvyšuje únavu a narušuje pohodlí chůze a zdravý vývoj nohou. Obecně platí, že čím silnější je podešev, tím je obuv tužší. Doporučujeme již při nákupu vyzkoušet, jaký odpor klade bota při ohybu špičky směrem k nártu.

Tlumící vlastnosti obuvi

Tvrdé dopady na beton, asfalt, dlažbu mají za následek opotřebení kostí, kloubů a kloubních chrupavek dolních končetin. Prevencí je podešev s dobrými tlumícími vlastnostmi.

Podpatek

Podpatky u dětské obuvi musí být co nejnižší s velkou plochou pro udržení stability dítěte. Vysoké štíhlé podpatky jsou pro děti zvláště nevhodné.

Hmotnost obuvi

Často opomíjenou vlastností obuvi je její hmotnost. Ta má být co nejmenší, zvláště když si uvědomíme, že dítě udělá za den 18 až 20 tisíc kroků.

Zajímavosti

  • Jen občas je levá a pravá noha stejně dlouhá. A většinou je rozdíl v délce dosti výrazný – až 6 mm
  • Večer jsou nohy o hodně větší než ráno. Mají asi o 5% více objemu, jsou asi o 3mm delší a zhruba 1cm širší (proto je potřeba zkoušet obuv až ve druhé polovině dne)
  • V poloze stojící jsou nohy delší než v poloze ležící a sedící – podle váhy těla odpovídá rozdíl asi 3-6 mm (tedy nohy měřit zásadně v poloze stojící)
  • Při pohybu kvůli velké zátěži je noha o něco delší a zároveň se prst u nohou posunou každým krokem o kousek dopředu (proto by obuv měla být minimálně o 10 mm delší než noha)

Před prvním použitím usňovou obuv ošetřete vhodným krémem nebo impregnací.

Při obouvání uzavřených střihů používejte obouvací lžíci, aby se nedeformovaly opatek a zadní část obuvi.